«Я регулярно зустрічаюся з біженцями, довгі роки, і скажу коротко: нема чого боятися». Архієпископ митрополит Лодзький, кардинал Конрад Краєвський додав, що залякування суспільства біженцями — питання суто політичне, а їхня присутність може становити не лише загрозу, але благословення для країни.
Коли його запитали про спогади з початку війни в Україні, кардинал Краєвський згадав ентузіазм і захоплення, які відкритість Польщі до українських біженців викликала в усьому світі.
«Ніхто в Європі не міг зрозуміти, як це можливо — що два мільйони людей прибули сюди за одну ніч, а поляки просто вітали їх. Не місцеві органи влади, не гуманітарні організації, а звичайні сім’ї відкрили свої домівки для біженців. Це було надзвичайно прекрасне і суто євангельське», — сказав він.
Кардинал Конрад визнав, що з часом з’явилося відчуття втоми від допомоги іншим, а також почалися голоси про те, що присутність українців подовжує черги на лікарів і є тягарем для державного бюджету. Водночас ієрарх зазначив: у медіа мало висвітлюється той факт, що більшість українців, які перебрались до Польщі, влаштувались на роботу, яка приносить користь державному бюджету.
На запитання про ставлення до біженців з інших континентів, зокрема з Африки й Азії, які прибувають у Польщу, кардинал відповів, що коли він був у Ватикані на посаді Папського розподілювача милостині, то зустрічав біженців «на кожній вулиці».
— Я жив із ними багато років, регулярно зустрічався і, виходячи з цього досвіду, можу просто сказати: нема чого боятися, — запевнив митрополит Лодзький.
За його словами, міграція мас — це нормальне явище в історії, оскільки в ситуаціях, коли бракує води, роботи чи миру, люди шукатимуть кращого місця для життя.
— Ми раніше робили те саме. Коли в Польщі була війна, комунізм чи безробіття, — ми втікали до Америки. Сьогодні Польща — багата країна; але поза її кордонами надалі живуть 20 мільйонів поляків. Чи світ боїться поляків, бо це нащадки біженців? Я вважаю, що тактика залякування біженцями є суто політичною та має якусь приховану мету. Треба розплющити очі й побачити, що їхня присутність несе не лише загрозу, але й може бути благословенням для нашої країни.
Стосовно війни в Україні кардинал Краєвський нагадав, що від початку конфлікту він побував в Україні 10 разів. І під час цих візитів, підкреслив ієрарх, він завжди запитував себе: чому 27 держав не можуть зупинити конфлікт, розпочатий однією державою?
— В Україні щодня гине тисяча солдатів, і до того ж є жертви серед цивільного населення. Як це можливо, що ми не зупиняємо цю війну? Відповідь проста: ніхто не хоче зупиняти війну, бо всі на цьому наживаються. Держави виробляють зброю, яку потім треба комусь продати. Велика політика — жорстока, вона не знає милосердя, вона не знає прощення. Це холодний розрахунок прибутків і збитків, — підкреслив кардинал Конрад.
Він навів слова Папи Лева XIV про те, що справжній, тривалий мир починається з нас самих:
— Якщо в нас немає внутрішнього миру, якщо його немає в наших сім’ях, у нашому місті, — це поширюється повсюди. Треба починати з себе. Запитати себе: чи я людина миру? Чи я людина, яка розпочинає війни в парламенті, в міській раді, в парафії, в сім’ї? Ми маємо здатність зупиняти війни, але ми цього не робимо.
Переклад CREDO за: Gość Niedzielny


фінансово.
Щиро дякуємо!