Питання-відповідь

Чи Папа Франциск перестав бути єзуїтом?

11 Квітня 2013, 17:24 964
Бергольйо

Запитання: Чи Франциск після того, як його обрали Папою, перестав бути єзуїтом?

Відповідь: Формально він і надалі єзуїт, але з моменту прийняття єпископських свячень застосовуються основи канонічного права:

Кан. 705 – чернець, зведений в сан єпископа, залишається членом свого інституту, однак в силу обітниці послуху він підпорядковується тільки єпископові Риму і не несе тих зобов'язань, які, за його розсудливими міркуваннями, видаються несумісними з його становищем.

Кан. 706. Якщо чернець, про якого сказано вище:

1. з принесенням обітниць втратив право володіння майном, то він має право користування, вживання та управління тим майном, яке йому дістається. Однак дієцезіальний єпископ та інші особи, про яких йдеться в кан. 381, § 2, набувають власність для окремої Церкви, інші ж – для свого інституту або для Святого Престолу, в залежності від того, має інститут право володіння чи ні; 

2. з принесенням обітниць не втратив права володіння майном, то він
знов отримує право користування, вживання та управління ним; все
те, що дістається йому згодом, він набуває повністю для себе;
3. однак і в тому, і в іншому випадку майном, яке він отримує не для себе, повинен розпорядитися відповідно до волі жертводавців.

Кан. 707

§ 1. Чернець, який став єпископом-емеритом, може обрати для себе місце проживання і поза обителлю свого інституту, якщо Апостольська Столиця не передбачила іншого.

§ 2. Що ж стосується належного і гідного утримання цього єпископа, то, якщо він служив у якій-небудь дієцезії, слід дотримуватися кан. 402, § 2, якщо тільки утримання єпископа не побажає забезпечити його власний інститут, в іншому випадку належить розпорядитися Апостольській Столиці.

З іншого боку, єзуїт, формально навіть єпископ Риму, тобто Папа, будучи в ордені єзуїтів і склавши чотири обітниці, четверта з яких – обітниця послуху Папі стосовно місії, а власне таку склав нинішній Папа, то він зв’язаний п’ятою обітницею:

«Обіцяю, що якби сталося так, що попри третю обітницю мене висвятять на єпископа, то послухаю голову Генерального Товариства, якщо б останній хотів уділити мені якоїсь ради особисто чи за посередництвом когось із Товариства, кого він призначить».

У будь-якому разі, тепер приналежність Папи має більш духовний, аніж правовий вимір, але формально з правової точки зору він надалі залишається єзуїтом. Я переконаний, що навіть більше з погляду духовного, аніж правового.

Марек Блаза SJ, DEON.pl
Переклад: Ольга Мирович, СREDO

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Борг за два місяці
Зібрано Залишилося зібрати
2433грн
57567грн
Потрібно зібрати
60000грн
Залишилося
9днів
Розмістити цей блок в себе на сайті

Інші статті за темами

МІСЦЕ

← Натисни «Подобається», аби читати CREDO в Facebook

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

ПІДТРИМАЙТЕ CREDO
Шановні читачі, CREDO — некомерційна структура, що живе на пожертви добродіїв. Ми з вдячністю приймемо Вашу допомогу. Ваші гроші йдуть на оплату сервера, роботу веб-майстра та гонорари фахівців. Переказ через ПриватБанк: Пожертвування можна переказати за такими банківськими реквізитами:

5168 7427 0591 5506

Благодійний внесок ПРИЗНАЧЕННЯ ПЛАТЕЖУ: Добровільна пожертва на здійснення діяльності часопису CREDO.

Інші способи підтримати CREDO: (Натиснути на цей напис)

Щиро дякуємо читачам за жертовність усім, хто нас підтримує!
Підпишіться на розсилку
Кожного дня ми надсилатимемо вам листи з найважливішими та найцікавішими новинами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: