Міжнародний олімпійський комітет (МОК) оголосив про нову політику захисту жінок у спорті, згідно з якою до змагань у жіночій категорії допускатимуться лише біологічні жінки, а не біологічні чоловіки, які ідентифікують себе жінками.
Нова політика, про яку було оголошено 26 березня, набуде чинності, починаючи з Олімпійських ігор 2028 року в Лос-Анджелесі, і, згідно з вебсайтом організації, «не матиме зворотної сили».
Кірсті Ковентрі, членкиня МОК і дворазова олімпійська чемпіонка з плавання, заявила у відеозверненні, що вона «усвідомлює, що це дуже чутливе питання» і що як колишня спортсменка вона «твердо вірить у право всіх олімпійських спортсменів на участь у чесних змаганнях», пише EWTN News.
Ковентрі підкреслила, що оголошена політика ґрунтується на науці і була розроблена медичними експертами з урахуванням передусім інтересів спортсменів.
«Наукові докази дуже чіткі. Чоловічі хромосоми забезпечують переваги в результативності у видах спорту, які покладаються на силу, потужність або витривалість», — наголосила вона.
«На Олімпійських іграх навіть найменші відмінності можуть означати різницю між перемогою та поразкою. Тому цілком очевидно, що було би несправедливо, якби біологічні чоловіки змагалися в жіночій категорії. Крім того, у деяких видах спорту це було би просто небезпечно», — зазначила членкиня МОК.
Тестування спортсменів
МОК далі зазначив, що олімпійські спортсмени проходитимуть тестування на наявність або відсутність гена SRY, який свідчить про те, що спортсмен пройшов чоловічий статевий розвиток — факт, який можна перевірити за допомогою зразка слини або крові.
Ті, чий тест виявиться негативним, як підкреслює МОК, «назавжди будуть відповідні критеріям прийнятності цієї політики для змагань у жіночій категорії».
«Якщо немає підстав вважати, що негативний результат помилковий, цей тест проводитиметься лише раз у житті», — додається у повідомленні.
Жоден спортсмен із позитивним результатом тесту не буде допущений до участі в жіночій категорії, за «рідкісними винятками» для тих, хто має «діагноз синдрому повної андрогенної нечутливості (CAIS) або інші рідкісні відмінності/розлади статевого розвитку (DSD), які не отримують переваг від анаболічних та/або стимулюючих ефектів тестостерону».
Ті, хто отримає позитивний результат, «включно з чутливими до андрогенів [чоловічих статевих гормонів] трансґендерних спортсменів XY і спортсменів з XY-DSD», можуть брати участь у категоріях, для яких вони кваліфікуються, роз’яснює МОК, вказуючи на чоловічі або змішані категорії, «або у тих видах спорту і заходах, де спортсмени не класифікуються за статтю».
Ця політика, як пояснює МОК, керувалася цілями забезпечити рівність, підвищення олімпійської цінності, а також видимості й натхнення та представлення жінок і дівчат у всьому світі.
Як розроблялася ця нова політика?
Нова політика є результатом перегляду МОК цілей політики МОК щодо жіночої категорії. У межах цієї структури у вересні 2025 року було створено робочу групу для «спеціального вивчення наукових, медичних і юридичних досягнень, зроблених з 2021 року».
Члени робочої групи представляють п’ять континентів. До них належать фахівці у галузі спортивної науки, ендокринології, трансґендерної медицини, спортивної медицини, жіночого здоров’я, етики й права.
Олімпійські спортсмени також брали участь через опитування, поглиблені індивідуальні інтерв’ю з постраждалими спортсменами з усього світу, а також через презентацію й обговорення з членами Комісії атлетів МОК.
Результати консультацій показали, що хоча існують нюанси залежно від статі, ґендеру, регіону і статусу спортсмена (діючий або колишній), є сталий консенсус щодо того, що чесність і безпека в жіночій категорії вимагають чіткових, науково обґрунтованих правил допуску, і що захист жіночої категорії є спільним пріоритетом.


фінансово.
Щиро дякуємо!